Committees

 

Committees

Adult Education
Brotherhood
Cemetery

Chesed

Development
Education
Endowment

Gift Shop

Holocaust Torah
House

Israel Affairs
Kashrut/Kitchen
Library
Membership

Ritual

Seacoast Family Promise

Security

Senior Programs

Sisterhood

Social Action

Spring Event

Teen programs
Youth Group

Temple Israel Committees

For more information about these groups and how to get involved, please contact Administrative Director Heather Tomlinson by email or at (603) 436-5301 ext. 10, and she will put you in touch!

Adult Education Committee  Return to Top
Art Review Team (Temporary Exhibits)  Return to Top
  • Deborah Levine, Exhibit Coordinator
  • Fred Feldman
  • Pat Moreinis-Dodge
  • Julie Serrano
  • Paula Singer
  • Susan West

Exhibit & Display Policy
Request to Exhibit (form) 

Brotherhood
  • Ira Schwartz
Cemetery Committee    Return to Top
  • Dick Grossman and Barney Share (Co-Chairs)  
  • Jim Bailey
  • Bob Bradbard
  • Alan Rubin

Chesed Committee

  • Steve Sacks (Chair)

Chevra Kadisha

  • Contact the Temple office (603) 436-5301
Development Committee    Return to Top
  • Fran Berman (Chair)
  • Matt Allen
  • Robert Chaiken
  • Marjorie Levy Beck
  • Beth Salzman
  • Ira Schwartz
Education Committee    Return to Top
  • Seth Wizwer (Chair) 
  • Allison Rubin
  • Andrew Share
  • Laura Sher
  • Elian Tackeff
Endowment Committee                                    Return to Top
  • Ira Schwartz (Chair) (603) 436-1799
  • Wayne Lehman
  • Helaine Roberts 
  • Michael Singer
House Committee   

Return to Top

Israel Affairs Committee

  • Tobey Harman (Chair, Board liaison)
  • Fred Feldman
  • Ken Kowalchek
  • Rachel Kurshan
  • Emma Rous
Library Committee    Return to Top
  • Rachel Dennis
  • Marjorie Gruzen
Membership Committee   Return to Top
  • Margie Wachtel (Chair)  
  • Robin Albert
  • Ellen Cohen
  • Jennie Dinnerman
  • Helen Hanan
  • Elissa Kaplan Senter
  • Amy Lester
Ritual Committee    Return to Top
  • Deborah Hirsch Mayer (Chair)
  • Jim Bailey
  • Richard David Grossman
  • Deborah Levine
  • Jenny Rosenson
  • Jeffrey Salloway
  • Susan West

Seacoast Family Promise (IHN)   

  • Marsha Herman and Rachel Dennis (volunteer coordinators)  

Security Committee

  • Jared Nabel (Chair)
Sisterhood    Return to Top
  • Courtney Kapral (President)
  • Jewel Davis (VP)
  • Ashley Barajas (Secretary)
  • Cathi Cherry-Liston (Treasurer)
  • Shelley Brass
  • Jennie Dinnerman
  • Lori Leonard
  • Deborah Levine

Senior Programs

  • Marc Hiller
  • Julie Serrano

Social Action Committee 

  • Marc Hiller (Chair)
  • Jewel Davis
  • Tobey Harman
  • Liz Jacobs
  • Deborah Hirsch Mayer
  • Elissa Kaplan Senter

Spring Event

Teen programs   

  • Become a Teens Programs Committee Member!
  • Contact David Bachrach
Youth Group (Hebrew Grades 4-7)    Return to Top
  • Elian Tackeff (Chair)